воскресенье, 3 января 2016 г.

Тема. Хто як до зими готується. Побудова і записування речень, що передають зміст малюнка.

Тема. Хто як до зими готується. Побудова і записування речень, що передають зміст             малюнка.
Мета. Формування ключових компетентностей:
Загальнопізнавальні цілі:
-          розвивати зв’язне мовлення;
-          вчити робити висновки та узагальнення;
-          виховувати любов до природи, почуття дружби.
Особистісна:
-          приймати рішення щодо вирішення проблеми;
-          висловлювати судження по заданій темі;
-          оцінювати власний внесок у роботу групи.
Соціальна:
-          вміти співпрацювати в групі, в парі, індивідуально.
Вміння вчитися:
- самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими  учасниками    навчально – виховного процесу;
 Громадянської:
- усвідомлення своєї належності до природи;

Предметних компетентностей: 
вчити складати і записувати два-три зв'язані між собою речення за змістом ілюстрації; розвивати мовлення учнів; збагачувати їх лексичний словник; розвивати спо­стережливість; виховувати любов до природи.
Матеріали і обладнання. Зошит з розвитку мовлення; ма­люнки про те, як тварини, рослини готуються до зими.

Хід уроку
I. Організаційний момент.
Доброго ранку, дівчатка й хлоп’ятка
І чорняві, кароокі, і біляві, синьоокі
І великі і маленькі
Радо всіх я вас  вітаю
Щастя й радості бажаю .
Перед вами нелегкі завдання,
Тож бажаю успіху в навчанні.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що в нашім класі
Діти просто – молодці!

Девіз:  Учімося, друзі,
Кожну хвилину,
Щоб знань почерпнути  не одну  краплину.

II. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.
Сьогодні у нас  незвичайний урок, я запрошую вас до подорожі. Куди ми помандруємо, ви мені скажете після прослуховування грамзапису.
а) Грамзапис  ” Шум моря “ .
б) Висновок
Ми помандруємо морем на кораблику.
Емоційний настрій уроку.
Подивіться на фото. Які емоції ви переживаєте в дану мить?
в) Бесіда за картиною.
Подивіться на картину І. К. Айвазовського “ Буря ” і скажіть, яке море зображено?
Чому сумне?
А від нашої уявної  подорожі  ви отримайте тільки  задоволення.
Щоб корабель успішно пішов у плавання, необхідно виконати завдання.

1зупинка - Берег «Хвилинка поезії».
1. Слухання і читання віршів про осінь.
         Прийшла  осінь.   А  з   нею  прийшли   зміни  в  житті рослин і тварин. Які саме? Давайте про це дізнаємося з віршів,
а) Робота в зошитах.
Завдання 1. Попрацюйте в парах. Прочитайте вірші. Підго­туйте один для виразного читання.
Осінь
Ніби притомилось сонечко привітне,
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
Журавлі курличуть: - Летимо у вирій! –
Пропливає осінь на хмарині сірій...
     (Б. Чалий)                                                                           

Осінь
Ось я за сосною,
Ось і листя в'яне...
Осінь я... За мною
Йдуть густі тумани
Осінь я. Осоння
Листям засипаю.
Осінь... Трави сонні
Долу нагинаю.
Ранками імлиста,
Вдень - як позолота.
Обриваю листя –
Це моя робота
                                                                (А. М’ястківський)
б) Перевірка роботи в парах.
в) Прослуховування віршів, які підготували учні (двоє учнів розповідають вірші).
Жовтень
Тихо осінь ходить гаєм.                          
Ліс довкола аж горить.                           
Ясен листя осипає,                        
Дуб нахмурений стоїть.                          
І берізка над потоком
Стала, наче молода.
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта...
                                   (Н. Приходько)
Осінь
Висне небо синє,         
Синє, та не те:
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси,
Ніде приліпитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить;
Листя пожовтіле
З дерева летить.
                          (Я. Щоголів)
2. Бесіда.
-        Яка пора року описана у віршах?
-        Як дерева готуються до зими? Прочитайте, як про це сказано
у віршах.
-        Куди відлітають журавлі?
-        Як називаються птахи, які відлітають у вирій?
-        Яких перелітних птахів ви знаєте?
-        А як готуються до зими птахи, що залишилися зимувати?
-        Послухайте про це уривок з оповідання    Г. Скребицького, В. Чапліної. (Вчитель читає уривок).
Хто як зимує
         Завітай зимового ранку на подвір'я. По снігу стрибають го­робчики, від холоду настов-бурчилися, розпушилися, на м'ячики стали схожі. Стрибають, крихти підбирають. Тут же пере-вальцем гуляють ворони, між ними метушаться галки - так і дивляться, чим би їм поживитися. Винесуть собаці миску з їжею, тільки поставлять, а галки, во­рони вже тут: навколо собаки стри-бають, стараються з-під самого носа шматочок вихопити. Не витримає пес, кинеться за пташ­кою, а інші вже в миску лізуть. Схопить хто хліб, хто кісточку -і геть полетять.
         У селі взимку біля оселі не тільки цих пташок побачити мож­на. Сюди і синиці, і вівсянки, і навіть обережні сороки прилі­тають. Голодно взимку їм у лісі, ось вони й летять ближче до лю-дської оселі, щоб підгодуватися.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Очікування від уроку.
         Отже, частина птахів відлітає у вирій. А як же тварини готу­ються до зими? Про це ви розкажете за малюнками. Сьогодні ми будемо вчитися складати і записувати за малюнками речення, пов'язані між собою за змістом. А щоб дізнатися, про яких саме тварин ми будемо говорити, відгадайте загадки.
IV. Основна частина уроку.
2 зупинка – Протока ”  Загадочка.  “
1. Відгадування загадок.
1) Хвіст трубою, спритні ніжки -
Плиг із гілки на сучок.
Носить все вона горішки
В золотий свій сундучок. (Білка)

 http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQACGk6N79KJ1ZVsaeyRiuWliAtg5Q4Lg1ZeSzlPx3SsWEo3itE
2)Влітку носить сіру шубу,
Взимку - білого кожуха.
Має з тріщиною губу,
Косі очі й довгі вуха. (Заєць)

 http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTiZ_0j1CsAeuE6Dyi2bLdRtbt8iVMiNE6ozThWaItjfryuO8D8
3)Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі,
Весь з тоненьких голочок.
Як він зветься? (Їжачок)

4) Колючий клубочок прибіг у садочок,
Спинивсь, постояв - і мишку спіймав,
Як зветься клубочок, що ходить в садочок,
Не кіт, не тхір - скажіть, що за звір? (Їжак)

2. Складання речень за малюнками, що на дошці.
3 зупинка –Півострів “Речення».
3. Бесіда за малюнками.
-        Розгляньте малюнки. Яка це пора року?
-        Кого ви бачите на малюнку?
-        Що робить їжак, білка, кріт, мишка, ведмідь і т.д.?
     4 Зупинка – “ Словниковий океан ” .
а) Гра “ Відлуння ”.
Я читаю, а ви повторюєте слова .
Сіті   жорна  скелі  дрібка  загуркотіли  молодший   тридев’ять 
Прочитали самостійно слова, дотримуючись літературної вимови. Почали .
б) Гра  ”Впізнай слово за малюнком .“
З’єднайте незрозумілі слова  із малюнками.
в) Робота в групі .
Скласти прислів’я із розсипанок .
n  У лиху годину впізнаєш вірну людину.
n  Поміч у свій час –як дощ у засуху .
n  Жадібність до добра не веде.

4. Робота в зошитах.
Завдання 2. Попрацюйте в парах. Розгляньте малюнок. Скла­діть два-три речення, пов'язані за змістом.
         Настала осінь. У лісі достигли грушки та кислички. їжак го­тує собі запаси на зиму. Він наколов яблучко і грушку і поспішає до своєї нірки. Він готується до зими.
5 зупинка - Піщаний пляж ”Відпочинок “.
Фізкультхвилинка
Повз в садочку їжачок,                                              
В нього шубка з голочок.
Дуже милих і колючих.                               
Про маленьких діточок –
Піклувався їжачок.
Ніс багато грушечок,                                         
Чарівних, непосидючих,
Аж болів йому бочок.                                        
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!                                    
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!.
Зупинився спочивать.                                       
Грушечки ці ніс він вам.

        5 Зупинка – “ Словниковий океан ” .
а) Гра “ Відлуння ”.
Я читаю, а ви повторюєте слова .
Сіті   жорна  скелі  дрібка  загуркотіли  молодший   тридев’ять 
Прочитали самостійно слова, дотримуючись літературної вимови. Почали .
б) Гра  ”Впізнай слово за малюнком .“
З’єднайте незрозумілі слова  із малюнками.
в) Робота в групі .
Скласти прислів’я із розсипанок .
n  У лиху годину впізнаєш вірну людину.
n  Поміч у свій час –як дощ у засуху .
n  Жадібність до добра не веде.

5. Самостійна робота в зошитах.
6 Зупинка –”Письменницьке море“ .
Завдання 3. Складіть і запишіть до кожного малюнка по два-три речення, пов'язані за змістом.
Учням, у яких виникають труднощі під час складання і на­писання речень, вчитель може запропонувати картки з опорними словами.
Картки з опорними словами
Як до зими готується мишка?
Опорні слова
Польова, мишка, зерно, збирає, колоски,       стягає, нірка, глибока, збирає, теплий, пух, стелить, перина, м'яка.

Як до зими готується зайчик?
Опорні слова
У, зайчик, нема, нірка, дупло, зимує, на поверхні, літня, сіра, шубка, міняє, взимку, біла, шубка, серед, снігу, не по­мітять.

Як до зими готується білка?
Опорні слова
Господарочка, білочка, гніздо, всередині, м'яка, суха, підстилка, горіхи, жолуді, в, комірка, сушить, гриби, запаси, на, всю, зиму, вистачить.

 7зупинка  - Острів “ Казковий ”.
6. Зачитування учнями складених речень (двоє-троє учнів). Обговорення (учні називають, що їм сподобалося в роботах одно­класників, дають поради щодо їх доопрацювання й удосконален­ня).
-А що ви зробили для полегшення життя птахам і звірям взимку? Розповідь учнів.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSF5xVZ2ypRyA2YOL88iQzzVf2-7WjeG-6U4JJeTYiQRhxzXNmp
Ось  наша подорож  закінчилася і ми припливли до кінцевої зупинки .

V. Підсумок уроку.
8 зупинка – ”Материк  знань і умінь. “
- Чи справдились ваші очікування ?
         Вчитель підводить підсумок роботи щодо аналізу прослуханих текстів, ще раз зачитує одну-дві учнівські роботи, підкреслює по­зитивні сторони робіт і пропонує послухати вірш
 Г. Демченко «Білочка».
Білочка
- Де ти, білочко, живеш?
Що ти, білочко, гризеш?
- У зеленому ліску,
У дуплі, у сосняку
Я гризу горішки,
І гриби, і шишки.
- А в морози люті, злі
Ти не мерзнеш у дуплі?
- Мене добре зігріва
Моя шубка хутрова,
І тому зимові дні
Мені зовсім не страшні.
-        Що спільного ви можете знайти у своїх реченнях і в цьому вірші?
-        Розкажіть, що вам сьогодні на уроці було робити легко, а що викликало труднощі? Як ви їх подолали?
VI. Домашнє завдання.
Складіть два-три речення про ведмедя. Як ведмідь готується до зими?

Ви – молодці!  Дякую за урок .

1 комментарий:

  1. Harrah's Atlantic City - Mapyro
    Information and Reviews about Harrah's Atlantic City 제천 출장샵 in Atlantic City, 김해 출장마사지 including Real 논산 출장마사지 Reviews, Photos, Menu, and Reviews. Rating: 동두천 출장샵 3 · ‎5 reviews 창원 출장마사지

    ОтветитьУдалить